Eπέστρεψαν στις νίκες οι Δαναοί 63-58 την ΑΕΒ Διμηνίου

Η ομάδα των Δαναών στην εξ΄αναβολής 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ, ήταν νικήτρια στον εκτός έδρας αγώνα της με την ΑΕΒ Διμηνίου και σκορ 63-58. Το παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας Βόλου.
Η Τρικαλινή ομάδα επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα του περασμένου Σαββάτου, φτάνοντας τις 10 σε 15 αγώνες μέχρι τώρα και βρίσκεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.
Δύσκολη η νίκη επί της ομάδας του Διμηνίου καθώς οι γηπεδούχοι έπαιξαν δυνατά αφού “καιγόταν” για τους βαθμούς. Ήταν ένα ματς ντέρμπι έτσι όπως εξελίχθηκε. Η ΑΕΒΔ μπήκε καλά στον αγώνα , προηγήθηκε, με τους Δαναούς να έχουν πρόβλημα σε συγκεκριμένα μαρκαρίσματα. Το γύρισαν στο ημίχρονο με ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο και στην επανάληψη κράτησαν μια μικρή διαφορά που πήραν υπέρ τους και κέρδισαν το παιχνίδι. Κορυφαίος για τους Δαναούς ο Ζαχόπουλος ο οποίος είχε 8 εύστοχα τρίποντα και 32 συνολικά πόντους.

Δεκάλεπτα 19-9, 31-34, 45-46, 58-63

ΑΣ Δαναοί (Τσίμας) Τόλιος 3(1), Δροσόπουλος 10, Πατιτάκης 2, Δουβλαντώνης 2,Ντούρβας 3 (1), Πιτσαρής 11(1), Ζαχόπουλος 32 (8), Παπαϊωάννου, Ντούλας, Ραμίδης.